מבט רב תחומי על העולם

הכרמל שלי

לונה פארק הגשר מעל נחל אורן

למרות שרוב חיי גרתי במרכז הארץ, הכרתי את הכרמל מגיל אפס, ומבחינתי זו היתה אהבה ממבט ראשון. היינו נוסעים לבקר את הדודים של אמא בקיבוץ אושה. אבא אהב לנסוע דרך יקנעם, ואני דרשתי תמיד לחצות את רכס הכרמל דרך "כביש בית אורן”.

אבא היה בצבא קבע, ונסענו במכונית "כרמל דוכס” שייצרו בכרמל. אחר כך שידרגו אותנו ל”רום כרמל”. כשאבא היה נעתר לבקשה להאריך את הנסיעה, היינו מטפסים כמעט עד רום כרמל, ואז גולשים למטה בכביש לנשר, לאטרקציה המרכזית מבחינתי – קרוניות הרכבל של מפעל המלט נשר שריחפו מעל לכביש המפותל, נושאות חצץ ממחצבת הגיר אל המפעל שלמטה.

הבתים הדרומיים של בית אורן
כשקיבלתי רשיון לא הייתי צריך להתחנן יותר לנסוע בכבישים היפים בכרמל. הקטע האהוב עלי במיוחד היה תמיד הירידה התלולה אל הגשר הצר שעובר מעל נחל אורן ועולה עליה קצרצרה עד לצומת טי, שממנו מתפצלת הדרך ימינה לחניון האגם ושמאלה לבית אורן, דמון, עוספיה וחיפה. השיפוע התלול של הירידה משתנה בבת אחת לקטע האופקי של הגשר, ואם מגיעים במהירות המתאימה (…) זה מרגיש כמו בלונה-פארק.

אחת הסיבות שבחרתי לללמוד תואר שני באוניברסיטת חיפה הייתה להגיע פעמיים בשבוע לכרמל. הייתי יוצא מהמרכז בשבע בבוקר, ובעשרה לשמונה כבר הייתי פונה ימינה בצומת אורן מכביש 4 לכביש721. זה היה האות לכבות את הרדיו כדי לשמוע את הכרמל, ולפתוח את כל החלונות כדי לחוש את אוויר הבוקר הולך ומתקרר עם העליה בכביש.

התחלתי את הנסיעות עם תחילת שנת הלימודים לאחר הקיץ היבש. אפילו אז הוכיח הכרמל עד כמה נכונות מילות השיר "ההר הירוק תמיד”.
ההר הירוק תמיד (ברקע - האנטנה והאוניברסיטה)
העליות בכרמל ליוו את שנת הלימודים. הסתווניות קיבלו את פני בסתו. את הסיפתח של החורף היו עושים הנרקיסים בדצמבר, אומרים לי בוקר טוב מקצות המצוקונים שמעל לכביש. ואחר כך הכלניות, ומרבדי הרקפות, העיריות והנוריות, מאירות את הבוקר ממש מול אותו צומת טי, והסחלב המצויר, אחד יחיד ומיוחד, הפרט שכל חובב פריחה ארץ ישראלית פקד באביב, אי שם על אם הדרך בבקעת אלון.

לפעמים הייתי עוצר לראות את הצבעים, להריח, לשמוע ציפורים. שהשיעור הראשון יחכה. לפעמים הייתי רואה בבוקר שועל מסכן שנדרס על הכביש. תזכורת לשבריריות היחסים שבין האדם שגר בתוך הטבע לנוף שסביבו.

נחל אורן ביום חורף משובח

 

אחר כך הגיעו הזרימות היפות בנחל אורן,
נחל אורן תחתון
הטיול הרטוב בנחל בוסתן,
שלווה בנחל בוסתן ביום חורף
תצפיות אינספור ממצפור הצוק,
מצפור הצוק
ומצגות שבעקבותיהם…

בשנה שעברה עברתי לגור בחיפה, כמעט בתוך היער. גיליתי שבחיפה מבשר את בוא הערב קול התנים, ואת בוא הלילה רשרושי משפחות חזירי הבר המנשנשים מתחת לחלון. לא הבנתי איך כל כך הרבה חיפאים מתלוננים על החזירים, במקום להגיד תודה על זה שזכו לגור כל כך קרוב לטבע.

האירוע המכונן הראשון שלי בעיר שעל ההר היה הרכיבה הראשונה באופניים מפתח הבית לשבילי הכרמל, אירוע המכונה "מבצע בירם”. בפעם הראשונה זה היה קשה, אחר כך הפך לעניין של מה בכך. בהמשך גיליתי שיש מספיק משוגעים כמוני, לא כל שכן כאלה שמבינים שהכרמל הוא גן עדן המספק שילוב מופלא של חיים בעיר יחד עם הטבע.

ביום חמישי עוד רכבנו בשבילי הכרמל הירוק כשהלהבות במרחק בטוח מאיתנו. היינו קרובים לנחל כלח והתנחמנו בעובדה שלפחות שוויצריה הקטנה עדיין ירוקה.
היום נסעתי למרכז, אבל במהלך היום חשתי שהפקרתי את המערכה. בערב כבר עשיתי דרכי חזרה צפונה. בשיפוע של כביש החוף לפני אולגה כבר ראו את כדור האש מרחוק. במחלף עתלית ירד עלי גשם של אפר וההר מימין היה בלהבות.

עכשיו הכרמל שלי חרוך ואפור.

הגעתי למבואות העיר וחנכתי את מנהרות הכרמל. ביציאה של נוה שאנן במקום לכתוב על הכביש נוה שאנן כתבו גרנד קניון. כמה אירוני. גם קניון רושמיה, היפה שבקניוני הכרמל החיפאי כבר הפך לאפור. והוא כבר לא שלי. הוא בעצם כבר לא של אף אחד. אולי הוא אף פעם לא היה באמת של מישהו. לא הוא ולא אף קניון אחר בכרמל. אחרת אולי היו שומרים עליו יותר. אחרת אולי היו שומרים על כל הוואדיות והשלוחות והכיפות והצנירים והעצים והשיחים והעשבים והזוחלים והיונקים של הכרמל שלי.
ושלכם.

תמונות מימים טובים יותר של האזורים שנפגעו – גלריה מורחבת

6 תגובות עבור הכרמל שלי

 1. הצלחת להחזיר אותי לשנים עברו, נסיעות וביקורים בטבע. לא מזמן ביקרנו בחיפה במגרש
  הפועל ההרוס בהדר,אותו הכרתי חי ופעיל בשנות השישים. היום שוחחנו בהדלקת נר חנוכה ושאלתי – מי מקבל עליו אחריות למחדל ויבצע חראקירי ?

  פורסם ע"י פסח- מפתח-תקוה בתאריך 04/12/2010 בשעה 23:01 | קישור קבוע
 2. גיא
  רגשת אותי עד דמעות
  אני עוקבת אחר הקורה מהרגע הראשון ב- ynet וברשת ב
  הצער עמוק וקשה מנשוא, חוסר אונים ועמוק בלב גם כעס והמון סימני שאלה.
  איזה אסון נפל עלינו!? או אולי אנחנו המטנו אותו על עצמנו ?
  שולחת חיבוק ואנרגיות ידידותיות
  ענת

  פורסם ע"י ענת קהתי, לימה- פרו בתאריך 04/12/2010 בשעה 17:02 | קישור קבוע
 3. נושא את אותה התפילה כמו שוש: מי יתן ואלוהים ישלח את חסדו וברכות על הר הכרמל!

  פורסם ע"י יריב, מושב בצרה בתאריך 04/12/2010 בשעה 16:01 | קישור קבוע
 4. אני אפילו לא הספקתי לחנוך את הכרמל באופניים החדשות-ישנות שגנבתי מאבא, כל כך ציפיתי לזה…. עכשיו כבר לא נשאר כלום :/ כל פיסת טבע קטנה שיש לנו הולכת ונהרסת

  פורסם ע"י גילי בתאריך 04/12/2010 בשעה 13:00 | קישור קבוע
 5. ההר האהוב עלי ביותר. גלדתי עליו, טיילתי עליו ונשמתי אותו כל ילדותי ובגרותי. מי יתן ואלוהים ישלח את חסדו וברכתו של על הר הכרמל. אמן. שתהיה שבת שלום של ברכה וניסים.

  פורסם ע"י שוש, חיפה בתאריך 04/12/2010 בשעה 08:24 | קישור קבוע
 6. עצוב.
  כל כך עצוב…

  פורסם ע"י יעל, חיפה בתאריך 04/12/2010 בשעה 07:23 | קישור קבוע

פרסם תגובה חדשה

כתובת המייל שלך לא מפורסמת או מועברת לגורם זר. שדות חובה מסומנים ב-*

*
*

התגיות הבאות מותרות בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • שביל חיפה

  שביל חיפה חיפה כפי שלא הכרתם אותה - שביל חיפה - מסלול הליכה מעגלי
  של 70 קילומטר בנוף העירוני המגוון בעולם
  כניסה לאתר
 • נושאים נבחרים

 • הצטרפות לרשימת התפוצה   

 • הרצאות גיאוגרפיות – מצגות מסע

  רגעי מסע, צילומים, פרשנויות וסיפורים על מקומות מתמזגים לחווייה יחודית במפגש חוג בית, בעבודה, באירוע תרבות...
  למידע נוסף
 • לרכישת הספר יומן סין

  יומן סין
  ספר מסע יוצא דופן אל סין ועולם המסעות... לאתר הספר "יומן סין" הנחה מיוחדת לרוכשים באינטרנט:
  לרכישה מקוונת של הספר
 • הודו ונפאל

  הודו ונפאל אלפים גילו מחדש את תת היבשת ההודית בעזרת מדריך "הודו ונפאל". מה אתכם?

  רכישה טלפונית: "ידיעות ספרים" 03-7683333 מה יש בספר? הסיפור שמאחורי הספר רכישה מקוונת
 • פרויקט המצגות

  "מדיום המגדיר מחדש חוויית נוף וסביבה אמצעית אך אינטימית וסוחף רבבות מעריצים בארץ ובעולם..."
  הסיפור שמאחורי המצגות לכל המצגות
 • סיסמת היום מבית גיא

 • התעדכנו בפייסבוק

  Guy Shachar on Facebook