מבט רב תחומי על העולם

אודות - הגרסה הידידותית

מאז שאני זוכר את עצמי אני אוהב להסתכל, לחקור ולגלות. בראשית הדרך הטיולים לחו”ל היו שמורים להורים בלבד, ונאלצתי להסתפק בטיולי ניחומים ליער בן שמן ופארק הירקון בחורף, לחוף הים ולאילת בקיץ. את השאר עשו טיולי בית-הספר והחופשים הארוכים אצל קרובי המשפחה בקיבוצים. לריח הפרות התרגלתי עוד הרבה לפני שגיליתי ש”גיא” בהינדי פירושו "פרה”. עם הזמן עניין ה-outdoors התפתח לכדי סוג של התמכרות, וכעת נדמה שכבר אין דרך חזרה. יש הטוענים שאם לא הייתי מתעקש לגור בפתח-תקווה זמן כה רב, לא היה גורם מניע לצאת ולתור כל מקום אפשרי.

לאחר השירות הצבאי נסעתי לטיול המפורסם במזרח הרחוק. לא גידלתי בעקבותיו מחלפות שיער (הכינים בנפאל אילצו אותי להסתפר קצוץ), אבל הטיול היה חוויה יוצאת דופן, שהביאה לפריצת דרך ביכולת ההתבוננות על העולם ויחסיי עמו. כדי לעודד אחרים לחוות חוויה שכזו הקמתי את אתר האינטרנט "לבי במזרח”, חלוץ באינטרנט העברי בכלל ובתחום הטיולים בפרט. הטיול הגדול פינה מקומו ללימודים באוניברסיטת תל אביב לתואר B.Sc בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה ומדעי המחשב. כדי לשמור על השפיות בזמן הלימודים (פתירת אינטגרלים לא הספיקה) העברתי את הזמן בעבודה (בהכשרת בני נוער להדרכה ואחר כך בחברת "גילת רשתות לווין”), וכמובן בטיולים. המחויבויות הותירו חלונות זמן קצרים, שהיו הזדמנות נאה לגלות יעדים בארץ, באירופה ובאמריקה.

בטרם יבשה הדיו על המטלה האחרונה של הלימודים, חזרתי לטייל בתת היבשת ההודית. במהלך הטיול פגשתי רבים שקיללו את ספרי-ההדרכה הקיימים, והצורך במדריך ייחודי למטיילים להודו ונפאל הפך ממשי. המחקר לספר והכתיבה קרבו אותי עוד יותר לעולם, במקביל להדרכה בתחום הטלקומוניקציה בחברת "לוגטל” ועבודה בחברת "גילת” כמקורות פרנסה. הספר "הודו ונפאל” יצא בסופו של דבר לאור בהוצאת "ידיעות אחרונות”. בד בבד תקפו אותי געגועים לספסל הלימודים, אבל הפעם – בשביל הנשמה. נרשמתי ללימודי תואר M.A בגיאוגרפיה ולימודי סביבה, שהחלו באוניברסיטת תל אביב והמשיכו באוניברסיטת חיפה, רק בשביל התירוץ לחקור את עיר הכרמל והים. עבודת התזה שכתבתי שילבה את עיסוקיי בתחום התקשורת והגיאוגרפיה, ובה ערכתי מחקר כמותי על רשת הטלפונים הלוויניים שהתקינה גילת בכפרים נידחים בפרו.

נסיעה כמעט מקרית לצפייה בשיטפונות בנגב ומצגת תמונות שהפצתי בעקבותיה, הפכו לפרויקט תיעוד ושיתוף מקיף. דרישת הקהל הביאה ליצירת מצגות נוספות, ואחרי שכמעט נגמלתי מלצלם בטיולים, הפכתי בלי להרגיש ל"צלם סביבתי”. בשלב מסוים התברר שהקהל רואה רק את המראות היפים ועלול לחשוב שהטבע והשטחים הפתוחים בארץ הם עניין מובן מאליו. כך נולד המגזין-מצגת "סביבון”, והפעילות האינטנסיבית הקשורה למאבקים סביבתיים בישראל והעלאת המודעות אליהם בציבור, ו”סביבון” זכה בפרס פראט לתקשורת.

"הטיול שאחרי התואר השני” היה לסין. מטען הטיולים הקודם ולימודי הגיאוגרפיה שידרגו את נקודת המבט במסע, וחברו לחוויות יוצאות דופן. כך נפלה ההחלטה לכתוב ספר, אך הפעם עם דגש על המסע, איכויותיו, ותא השטח הסיני המיוחד. הספר "יומן סין” יצא בהוצאה עצמית, והפך לפרויקט כתיבה, עריכה והפקה מורכב אך מרתק. זאת, במקביל לעבודה בחברת "גילת” ובהמשך בחברת הסטרט-אפ "פרסונל אקספלורר”, אשר זכתה ברשיון בינלאומי מארגון "נשיונל ג’אוגרפיק” העולמי לספק פתרונות תוכן ומידע למטיילים באמצעות מכשירים ניידים. למרבה הצער המשבר הכלכלי של 2008 הביא לכך שתכניות לחוד ומציאות לחוד, ועד היום אין פתרון דומה למה שפיתחנו ב”פרסונל אקספלורר”…

העצמת הפעילות הסביבתית העירה את חלום הארכיטקטורה הנושן, בבחינת – לא מספיק לזהות את הבעיות ולהגיד מה לא, צריך לדעת לתכנן ולהציע פתרונות ראויים. עברתי לגור בחיפה והתחלתי ללמוד בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. סמסטר רדף סמסטר ומסכת הלימודים בן חמש השנים לתואר B.Arch הסתיימה, תוך שהיא משלימה תחומים אחרים אותם למדתי ובהם התעסקתי, ופתחה אשנב נוסף, מזווית אחרת, אל העולם. פרויקט הגמר שילב רוח יזמית אותה הבאתי ממסדרונות ההייטק, עם הרצון להכיר לעומק מקום נוסף בחו”ל והפעם לפעול בו – תכננתי פרויקט התחדשות ותחנת מטרו בשכונת מוראנוב בוורשה, שהייתה מרכז החיים היהודים שם טרום המלחמה. בימים אלה אני מבצע עבור משרד "רם איזנברג עיצוב סביבה” פרויקטים רחבי יריעה העוסקים בתכניות ומדיניות בקנה מידה גדול במרחב הציבורי.

במקביל נמשכים הסיורים והטיולים, בין אם מהבית לתחנת האוטובוס, בנחלי הנגב או בערים והרים בחו”ל. כל יציאה החוצה היא הזדמנות לחוות וללמוד, ואין מורה טוב יותר ומחולל חוויות מרגש יותר מהמפגש עם העולם והאנשים החיים בו. על כל אלה אני גם מספר בהרצאות ומצגות למוסדות, ארגונים וחוגי בית.

6 תגובות עבור אודות - הגרסה הידידותית

 1. שלום גיא, קראתי את הספר שלך “יומן סין” ואני ממליץ לכל שוחרי הטיולים בכלל ובסין/ המזרח הרחוק בפרט לקנות אותו. הספר מדהים וייחודי בכך שהוא מאפשר היכרות מעמיקה עם סין לא סתם כאוסף אטרקציות “חובה” בסין אלא כספר קריאה של ממש שמעניין לקרוא ועושה חשק לתור את סין והמזרח!
  מלבד זאת האתר שלך מקסים , פשוט כמה רמות מעל כל השאר. לכל הקוראים : בכל פעם שבא לכם “לברוח” מהשגרה, פשוט כנסו לאתר של גיא ותפליגו בדמיון לעבר החופש!

  ירון

  פורסם ע"י ירון בתאריך 20/07/2016 בשעה 13:30 | קישור קבוע
 2. גיא שלום,
  האתר שלך מקסים ומרתק, נכנסתי בעקבות
  ההרצאה הערב שהיתה קולחת ומעניינת.
  סיגל

  פורסם ע"י סיגל, יהוד-מונוסון בתאריך 19/05/2013 בשעה 23:14 | קישור קבוע
 3. גיא שלום,

  האתר שלך מקסים ומרתק, נכנסתי בעקבות
  ההרצאה הערב שהיתה קולחת ומעניינת.

  סיגל

  פורסם ע"י סיגל, יהוד-מונוסון בתאריך 19/05/2013 בשעה 23:12 | קישור קבוע
 4. מעורר השראה :-)

  פורסם ע"י הודיה קרן, רחובות. בתאריך 01/12/2012 בשעה 18:50 | קישור קבוע
 5. המצגת האחרונה על הכרמל פשוט מדהימה. זה מרגיש כאילו שאני עצמי שם במקום מאחורי המצלמה! צרוף מבורך של רגש ואומנות.
  מקווה שתימצא לי ההזדמנות להקשיב לאחת מהרצאותיך.
  יישר כח גיא !!!
  ענת

  פורסם ע"י Anat Kehati - Lima, בתאריך 10/01/2011 בשעה 06:40 | קישור קבוע
 6. גיא, סיפור ה”אודות הידידותי” שלך מעורר קנאה (אבל לא צרות עין) והשראה. ההספק שלך וההליכה שלך עם מה שאתה מאמין בו ואוהב אותו ראויה לחיקוי. תמשיך כך. תמיר.

  פורסם ע"י תמיר נוף בתאריך 09/12/2010 בשעה 15:27 | קישור קבוע

פרסם תגובה חדשה

כתובת המייל שלך לא מפורסמת או מועברת לגורם זר. שדות חובה מסומנים ב-*

*
*

התגיות הבאות מותרות בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • שביל חיפה

  שביל חיפה חיפה כפי שלא הכרתם אותה - שביל חיפה - מסלול הליכה מעגלי
  של 70 קילומטר בנוף העירוני המגוון בעולם
  כניסה לאתר
 • נושאים נבחרים

 • הצטרפות לרשימת התפוצה   

 • הרצאות גיאוגרפיות – מצגות מסע

  רגעי מסע, צילומים, פרשנויות וסיפורים על מקומות מתמזגים לחווייה יחודית במפגש חוג בית, בעבודה, באירוע תרבות...
  למידע נוסף
 • לרכישת הספר יומן סין

  יומן סין
  ספר מסע יוצא דופן אל סין ועולם המסעות... לאתר הספר "יומן סין" הנחה מיוחדת לרוכשים באינטרנט:
  לרכישה מקוונת של הספר
 • הודו ונפאל

  הודו ונפאל אלפים גילו מחדש את תת היבשת ההודית בעזרת מדריך "הודו ונפאל". מה אתכם?

  רכישה טלפונית: "ידיעות ספרים" 03-7683333 מה יש בספר? הסיפור שמאחורי הספר רכישה מקוונת
 • פרויקט המצגות

  "מדיום המגדיר מחדש חוויית נוף וסביבה אמצעית אך אינטימית וסוחף רבבות מעריצים בארץ ובעולם..."
  הסיפור שמאחורי המצגות לכל המצגות
 • סיסמת היום מבית גיא

 • התעדכנו בפייסבוק

  Guy Shachar on Facebook