מבט רב תחומי על העולם

ימי הרדיו שלי - מבט אישי לקול ישראל

בעידן שלפני הטלוויזיה הרב ערוצית והאינטרנט, השידור הציבורי היה מקום טוב לגדול איתו. בשעות שלא ישבתי מול המסך, ליווה הרדיו את פסקול חיי. רבים מחצי הביקורת על התנהלות רשות השידור הופנו למעשה לטלוויזיה, בעוד שהעשייה המשמעותית של רשות השידור הייתה דווקא ברדיו, ב-81 שנים של שידור שהגיע בשיאו ל-8 תחנות. בשעות שלקראת סגירת שידורי קול ישראל ב-14.5.2017 הגעתי למתחם רשות השידור בקריה בתל אביב כדי להיפרד, להגיד תודה לעושים במלאכה, ולהיזכר בימי הרדיו שלי.

Kol-Israel-88FM_DSC06008

בגיל קצת ומשהו הייתי דבוק בצהרים לרשת א’ לשידורי "לבת ולבן ולמי שמתעניין” (שהיתה ידועה לפני כן כ”תכנית לאם ולילד”), שם יצחק נוי היה מדבר על דברים חשובים, ומייעץ ללא הרף כיצד להתגונן מפני "ילד בכיתתי שמציק לי וקורא לי בשמות גנאי”.
מה שבא אחר כך כבר היה כיף אמיתי – התסכיתים – סיפורים משוחקים להפליא בסאונד עם פוליז שלא היו מביישים הפקה הוליוודית (היום קוראים להם פודקאסטים והם בדרך כלל משעממים להפליא). הקולות נשאו אותי למחוזות דמיון רחוקים, ובעיקר אפשרו לי לשחק בלגו בזמן השמיעה, במקום לבזבז את הזמן מול דפים של ספר. התסכיתים היו חלק מהתכנית "חתול בשק”, שנפתחה בקטע מתוך אופרת הרוק Tommy של להקת The Who, אז התחיל כנראה גירוי הפרוגרסיב רוק שלי.

Kol-Israel-88FM_DSC06005
בשבתות ליוותה אותנו בדרך לים רשת ג’ עם שירי הדיסקו מז’אנר Agadoo שבקעו ממקלט ה”תדיראן” עם הלחצנים השחורים באוטו. הסתפקנו בשידור AM ברוחב פס צנוע, ואת הבאסים והטרבלים השלמנו בבית באמצעות הקסטות שאמא ואבא קנו בטיולי הקיץ באירופה או בחנות "טון טון” בפתח תקווה.
בהמשך היו אלה המצעדים הלועזיים השנתיים של שנות השמונים שחשפו אותי למגוון העכשווי בתחום הפופ (בגזרה הטלוויזיונית השלימה "עוד להיט” את הפן העברי, ובהמשך פינת קוטנר ב”זהו זה”, "להיט בראש” ועוד). המצעדים הוקלטו בהקפדה על קלטות באמצעות טייפ-דק משובח של AIWA, בימים בהם עוד היו מייצרים סטריאו ביפן, וליוו אותי עד השנה שלאחר מכן, אז הוקלט על אותן קלטות המצעד הבא.
את הרומן שלי עם רשת ג’ חתמו תכניות הבידור המלפפוניות משהו בסגנון "שלושה בגיגית” עם דודו דותן, שוש עטרי וטוני פיין (עורך אדיר בלי קשר). כיאה לשידור ציבורי, התכניות אף יצאו אל ציבור המעריצים בכיכר אתרים בתל אביב, שהייתה בשנות השבעים ה-מקום לקחת אליו את הדודים מהקיבוץ לבילוי בעיר הגדולה, אך בשנות הרשת ג’ כבר הפכה למשתנה ציבורית שריחה נישא אל האופק.

Kol-Israel-88FM_DSC06028

בסוף שנות השמונים נדדתי מקול ישראל לגלי צה”ל. הייתי קם לשעות אפס בתיכון לפני שש בבוקר, והדבר היחיד שהעיר אותי היה לצחוק מהשידורים החוזרים של "ימי איציק”. בצהרים האזנתי לארז טל ואברי גלעד במגוון תכניותיהם הבועטות. זה לא נמשך זמן רב, ואיפה ארז ואברי היום – כולנו יודעים.

קול ישראל, לעומת זאת, המשיך להתחדש, ובאמצע שנות התשעים קמה תחנת "קול הדרך לעסקים”. למרבה המזל מהעסקים לא נותר זכר, ובעידן בו רשת ג’ התמקדה בשידור מוסיקה עברית לא מתוחכמת מדי, בלשון המעטה, מצאתי את ה-בית הרדיופוני שלי. 88FM הפכה לתחנת מוסיקה משובחת שפתחה אותי באמת לעולם המוסיקה: אחרי ילדות קלאסית עם "אלגרו”, התקליטים של אמא ושיעורי פסנתר מלחיצים בקונסרבטוריון העירוני, גיליתי פתאום את עולם הרוק, הרוק המתקדם, הפסיכדליה, הרכבים שונים ומשונים, מוסיקה מהעולם, עומק של צלילים, היסטוריה ותרבות. כאילו התחנה הזאת בראה לי את המוסיקה מחדש.
הדבר הכי מסוכן שעשיתי אז, בימים שהיה לי אוטו, זה לנסות לכתוב מהר שם מסובך של שיר או מבצע ששמעתי בזמן נהיגה בין עירונית…

Kol-Israel-88FM_DSC06039

אבל 88FM לא הייתה רק מוסיקה, אלא האנשים שמאחוריה – המגישים, כל אחד ואחת עורכים ומשדרים, מספרים ומסבירים, בסגנון רהוט, נעים, ובעיקר לא מתיימר. בועז כהן, רוני ידידיה (איתו בתמונה הבאה), ועוד רבים וטובים.

Kol-Israel-88FM_DSC06104

לקראת סוף 2005, במסגרת אחד מסבבי הניסיון להבריא את רשות השידור, איימה חרב הסגירה על התחנה. המעריצים ארגנו הפגנת מחאה. ב-19 בנובמבר 2005 התייצבתי ברחבת הסינמטק בתל אביב יחד עם עוד אנשים מהסוג שרואים בעצרות הזיכרון לרבין. מיטב אמני ישראל עלו להופיע למען התחנה, שניצלה מסגירה.

Kol-Israel-88FM_IMG_1836 Kol-Israel-88FM_IMG_1773

באותה תקופה הלכתי וביססתי את מעמדי כבר סמכא בענייני טיולים, ובמהלך 2007 השתתפתי דרך קבע בתכניות החג של אבי אתגר ברשת ב’ כחבר בפאנל מומחי טיולים בארצנו. הייתה זו הפעם הראשונה שביקרתי בתוך מתחם רשות השידור ברוממה בירושלים, וההתרגשות היתה רבה. אך עיקר החוויה נגעה לאווירה הרגועה והמיוחדת של שידור חי רדיופוני: ללא המתח הנלווה להופעה טלוויזיונית המחייבת הקפדה גם במבע הוויזואלי (הופעתי מספר פעמים בטלוויזיה בהזדמנויות שונות בהקשרי טיולים בארץ ובעולם), וכשתשומת הלב מוקדשת למילים ולקהל המאזינים, אפשר באמת ליהנות באולפן.

Kol-Israel-88FM_IMG_9513 Kol-Israel-88FM_IMG_9510

בשנים האחרונות מוכיחה מדינת ישראל שוב ושוב שהיא אינה יודעת לנהל, בכלל זה את הגופים שבבעלותה ואת האנשים שעובדים בהם. נמלים, חברת החשמל, רשויות מקומיות, תעשיה אווירית, רשות השידור… אפס יכולת להבריא גופים שהסתאבו. במקום זה סוגרים, הורסים, או סתם בונים חדש נוסף בלי לסגור את הישן, תוך כדי התעללות באנשים. כדי לחפות על האיוולת דואגים גם להסית את דעת הקהל נגד כלל העובדים בגופים אלה, עד כדי יצירת אדישות בקרב הציבור לגבי התהליכים ההרסניים. כך הגענו למהדורת מבט האחרונה בהתראה של שעתיים.

Kol-Israel-88FM_DSC06146

לשידורי הרדיו נותרו עוד מספר ימי חסד, והחלטתי שלא אוותר על הרגעים ההיסטוריים של סיום שידורי קול ישראל ורשות השידור. כשהגעתי למתחם רשות השידור ברחוב לאונרדו דה-וינצ’י בקריה בתל אביב, פגשתי ליד דלפק הכניסה את מיכאל אביר, ששידר במשך שנים ארוכות בקול ישראל ברוסית. על קצה המזלג הוא סיפר סיפורים מאלפים על ההיסטוריה של רשות השידור, על סיפור חייו המרתק וההזדמנות הנדירה במסגרתה עלה ארצה מברית המועצות, ועל אישים אותם ריאיין. באותו רגע התחזקה אצלי התחושה שבמקום הזה גדלו ופעלו אנשי תקשורת מזן הולך ונכחד.

Kol-Israel-88FM_DSC06009

אני מסייר במסדרונות המשרדים. חולף על פני תאי המגישים, המשרדים הריקים והדלתות הנעולות.

Kol-Israel-88FM_DSC06033

פוגש את תומר מולדויזון וגדי לבנה ומגלה שהם צבעוניים יותר וצנועים יותר במציאות.

Kol-Israel-88FM_DSC05998 Kol-Israel-88FM_DSC06045

אחר כך עוקב אחרי בועז כהן שלקראת השעה עשר עולה לכיוון אולפן מספר שמונה.

Kol-Israel-88FM_DSC06003

השידור ההיסטורי וההיסטרי מתחיל. בועז מגיש את "פרוגרסיב וחיות אחרות”, ובן רד, אחרי כמה בירות, מעדיף "פרוגרסיב וחיות רעות”.

Kol-Israel-88FM_DSC06059 Kol-Israel-88FM_DSC06117

האולפן הקטן מתמלא מגישים, מעריצים ומצלמות. דיסקים נוספים מוזרמים לאולפן כדי להרעיש את האירוע. כמחווה לקול ישראל, מושמעת בשידור בשעה אחת עשרה מהדורת החדשות האחרונה של קול ישראל. קובי ברקאי מכריז בקול רועד "בשמם של עורכי החדשות ושל הקריינים לדורותיהם אנחנו נפרדים מכם לשלום ואומרים בפעם האחרונה מרשות השידור זה סוף החדשות מקול ישראל”. שעה לאחר מכן יחתמו שידורי קול ישראל.

ביציאה חזרה לרחבה ניבטים ברקע המגדלים שהולכים וסוגרים על שרונה. מתחם רשות השידור יפנה מקומו לעוד פרויקט מגדלים משוכפלים (מספר מבנים היסטוריים במתחם "יפוחלצו” במסורת שרונה הסמוכה).

Kol-Israel-88FM_DSC06044

קולות רבים חוששים שתחנת 88FM במתכונתה החדשה בתאגיד "כאן” תהיה שכפול של תחנות אחרות שאנחנו מכירים, וסולדים מהן. האם תוכל 88FM לשמור על צביונה הייחודי באכסניה החדשה? ימים יגידו. אני בדרך כלל אופטימי, אבל מצד שני יודע שהצפרדע בסיר, והאש מתחתיו כבר בוערת.

Kol-Israel-88FM_DSC06141 Kol-Israel-88FM_DSC06136

7 תגובות עבור ימי הרדיו שלי - מבט אישי לקול ישראל

 1. כתבה נוסטלגית מרגשת וקצת עצובה
  כרגיל כתובה בעברית צחה כיאה לשדרנים היוצאים
  נקוה שהבאות תהיינה מספקות

  פורסם ע"י זהבה שחר בתאריך 18/05/2017 בשעה 20:21 | קישור קבוע
 2. הסקירה שלך עוררה גל נוסטלגי… אני זוכרת תוכניות של האוניברסיטה המשודרת ואת ציפורי לילה, תוכניות שאהבתי במיוחד וגם למדתי מהן.
  מה יהיה עכשיו? ימים יגידו… הרושם שלי הוא שהכל הופך לצעקני, פשטני, מטובל באינסוף פרסומות בווליום מועצם. מקווה מאוד שאפשר יהיה לשמוע ברדיו גם תכנים עם עומק ועיניין במגוון נושאים.
  התמונות שצרפת נוסכות עצבות וגם ייאוש מסויים, את כל הישן מפעם הורסים ומחליפים בחדש הנוצץ.

  פורסם ע"י אילנה בתאריך 17/05/2017 בשעה 10:10 | קישור קבוע
 3. חברות ממשלתיות נידונות להיות כושלות כיוון שלא כמו חברות פרטיות להם אין את החובה למצוא לקוחות. הם ימשיכו לקבל את כספי המיסים שלנו בכל מצב כמעט ובזכות ההתסדרות גם בלתי אפשרי לפטר עובדים לא יעילים בעובדים חדשים.
  תוסיפו את המונופול הממשלתי על תחומים רבים במשק מה שנותן כוח רב לחברות האלה על חשבוננו ותראו מה יצא.
  התאגיד כאן יהיה כמו רשות השידור לפני 50 שנה, רק יותר משוכלל והרבה יותר כסף, אבל בסופו של דבר כמו כל רשות ממשלתית הוא יהפוך להיות לא יעיל כמו רשות השידור אחרי שהוא לא יצטרך להוכיח אותו יותר.

  פורסם ע"י אדיר בתאריך 16/05/2017 בשעה 22:39 | קישור קבוע
 4. דחוף ,דחוף לדחוק החוצה את המנהיגים והעומד בראשם
  ואתה תמשיך לצלם תופעות טבע ותשלח

  פורסם ע"י ג'ימי קיסר חיפה בתאריך 16/05/2017 בשעה 21:09 | קישור קבוע
 5. גיא, תודה גדולה על כתבת הפרידה
  מאוד מחוברת לרדיו 88 וכמו שכתבת
  88FM לא הייתה רק מוסיקה, אלא האנשים שמאחוריה – המגישים,
  מקווה שהמתכונת החדשה תהיה דומה מאוד למה שהיה

  פורסם ע"י דבורה אשכנזי בתאריך 16/05/2017 בשעה 18:23 | קישור קבוע
 6. לדעתי המבצע של סגירת רשות השידור הוא חלק מתכניתו של נתניהו להשתלט על כלי התקשורת הממלכתיים ולהפעיל אותם ככלים להאדרת אישיותו ומנהיגותו.
  אני חושש מאד שמדובר בצעד שימוטט את הדמוקרטיה הישראלית

  אריה ש. איסר
  פרופסור (גמלאי) אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

  פורסם ע"י אריה ש. איסר בתאריך 16/05/2017 בשעה 17:58 | קישור קבוע
 7. שלום
  אנו בני הדור שהולך וניכחד ,אישי יוסק’ה בן 97 ואני בת 73!
  כל המדיניות של הימין הקיצוני מעיק עלינו.
  אנו נהנים מכתבתך ,ומקווה להמשיך לשמוע ממך!
  תודה על מה שעשית עד היום!
  ושתהא בריא ותמשיך לחיות רק בטוב!
  כל הכבוד מהזקנים!!!

  פורסם ע"י חנה קריס מושב אביחיל בתאריך 16/05/2017 בשעה 14:47 | קישור קבוע

פרסם תגובה חדשה

כתובת המייל שלך לא מפורסמת או מועברת לגורם זר. שדות חובה מסומנים ב-*

*
*

התגיות הבאות מותרות בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • שביל חיפה

  שביל חיפה חיפה כפי שלא הכרתם אותה - שביל חיפה - מסלול הליכה מעגלי
  של 70 קילומטר בנוף העירוני המגוון בעולם
  כניסה לאתר
 • נושאים נבחרים

 • הצטרפות לרשימת התפוצה   

 • הרצאות גיאוגרפיות – מצגות מסע

  רגעי מסע, צילומים, פרשנויות וסיפורים על מקומות מתמזגים לחווייה יחודית במפגש חוג בית, בעבודה, באירוע תרבות...
  למידע נוסף
 • לרכישת הספר יומן סין

  יומן סין
  ספר מסע יוצא דופן אל סין ועולם המסעות... לאתר הספר "יומן סין" הנחה מיוחדת לרוכשים באינטרנט:
  לרכישה מקוונת של הספר
 • הודו ונפאל

  הודו ונפאל אלפים גילו מחדש את תת היבשת ההודית בעזרת מדריך "הודו ונפאל". מה אתכם?

  רכישה טלפונית: "ידיעות ספרים" 03-7683333 מה יש בספר? הסיפור שמאחורי הספר רכישה מקוונת
 • פרויקט המצגות

  "מדיום המגדיר מחדש חוויית נוף וסביבה אמצעית אך אינטימית וסוחף רבבות מעריצים בארץ ובעולם..."
  הסיפור שמאחורי המצגות לכל המצגות
 • סיסמת היום מבית גיא

 • התעדכנו בפייסבוק

  Guy Shachar on Facebook